Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Rupa na saksiji: Paralelna diplomatija i „ekonomski ambasadori“

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 25 novembar 2009 16:41
Ala
Diplomate su bili i knjizevnici Ducic,Andric,Nusic-i to odlicni.
Autor ,i pored dobre namere da teziste stavi na strucnost i profesiju,zaboravlja osnovni preduslov:dobro domace vaspitanje,obrazovanje,znanje stranih jezika...

Iskreno,ne moze bas u prvoj generaciji da se sve to stekne.Englezi kose travu vekovima...

Karijerne diplomate,kako sebe vole da zovu,zaposleni u MSP, od 1945 do danas,. ili su bili partijski poslusnici,DB, ili milosnice politicara.Izuzetno mali broj bili su obrazovane patriote,strucnajaci.I danas je tako.
Zato smo tu gde smo....
Dinkicevi ekonomski atasei,samo su dodatni balast.
Odgovornost za los rad,ogromne troskove,rodjacke kadrove,milion dolara za Miladina Kovacevica(?), snose ne samo MSP vec i komisija Skupstine Srbije zaduzena za njihov rad i (ne)uspehe, na cijem je celu Micunovic (zam.Aligrudic).
Opsti javasluk,nestrucnost i neozbiljnost slika su rada MSP.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 25 novembar 2009 19:14
mitar
Kakva nam je vlada. Ko ima radnu biografiju. Drugim rečima ko je nešto radio pre nego je postao ministar.
U ovoj vladi jedino Mrkonjić.
Ministarka pravde Malovićka pravi reformu, ustvari blokira rad sudova.
Uostalom od 2000 samo radnu biografiju imaju Velja Ilić, Stojković bivši min. pravde i Mrkonjić.
Ovo su sve diletanti.
Oni će poslati isto takve neznalice u ambasade kakvi su i ambasadori sem nekoliko časnih izuzetaka.
Dakle neradnici neradnike će birati.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 25 novembar 2009 21:47
Jedan od bivših
Zemlja, država pravi "imidž" diplomatiji, diplomatskim predstavnicima od atašea do ambasadora, a ne obratno! Može Švajcarska, Švedska, Norveška, Danska,Japan i Kina i još par zemalja da šalju za ambasadora potpunog neznalicu /naravno, paze i one koga šalju/, dovoljno je da zna da se pristojno ponaša i da kao takav bude prihvaćen i poštovan, jer iza njega stoji sredjena država i kvalifikovani saradnici. Mogle su nekad i SAD da pošalju ambasadora koji na geografskoj karti nije znao da pronadje zemlju u koju je upućen - jer je i iza njega stajala moćna država i bio okružen kvalifikovanim saradnicima. Diplomatija one Jugoslavije od 1945, i kasnije, posle 1974. pa sve do 80tih godina uživala je nepodeljne ugled u svetu, posebno onih kojima je svojim stavovima predstavljala smetnju. Ugled i utiucaj se počeo gubiti kad se posao sveo na reprogramiranje starih, traženje novih zajmova i uveravanje da je kod nas sve u redu /znali smo sve šta se dešava u svetu,imali odgovor na sve probleme, dekolonizaciju, probleme razvoja, razoružanja, medjunarodnog prava, itd.,samo nismo znali šta nam se dešva u zemlji/. U prvoj i drugoj generaciji bili su zastupljeni mahom predratni intelektualci, borci španskog gradjanskog rata, mnogi preuzeti iz predratnog sastava. Kasnije, još uvek su prevladavali stručnjaci, bar na radnom nivou, uz sve veći broj detaširanih republičkih kadrova koji su instrukcije dobijali i na referisanje išli prvo u svoje republičke centre. Ima, medjutim, i danas u MIP-u stručnih, obrazovanih i kvalifikovanih kadrova na odgovornim mestima u centrali i napolju - kako im je raditi, o tome neka oni govore. Bilo kako, i danas bi se na nivou šefa odseka našlo onih koji bi u SB UN bolje govorili o pogromu na KiM, beše li to 2003., od ondašnjeg ministra spoljnih.Sadašnjem ministru svaka čast na energiji i eruduciji,samo bi se opet moglo postaviti pitanje može li on praviti "imidž" nama kakvi smo i dodati-zna šta se dešava u svetu, a da li zna šta nam se dešava kod kuće..
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 26 novembar 2009 03:44
Srboljub Savic
Srbija danas:
- zemlja (jos ne drzava), koja je kroz "revoluci-
ju" razgradila institucije, bez kojih drzava ne moze,
- zemlja gde providna etiketa demokratije pokusava da pokrije "partikratiju"-anti-demokratiju,
- zemlja gde je "izmisljanje" rupa na saksiji i
tople vode, popularno i jos vise-isplativo,
- zemlja u kojoj je "aminovanje" zakon medju
igracima dvatima, istog tabora - zakonodavne i
izvrsne vlasti, a kritika prepustena analiticarima
i komentatorima tuznih publikacija,
- zemlja u kojoj niko ne crveni sto njeni pred-stavnici po svetu (pored brojnih casnih i onih drugih, emigranata i "gastarbajtera", rasutih )
umesto jacanja ugleda, cine "gaf za gafom" (dovoljno je ono sto je javnosti poznato).
Ni u "onom"-posle 45, periodu, tadasnji revoluci-
onari nisu unistili instituciju diplomatije, ni
izmisljali "novi svetski diplomatski poredak".
Svet zna sta su ambasadori, sekretari, konzuli, atasei razno diplomatsko osoblje. Svet zna da su
vojni atasei dvostruki poslenici, kao i jos neki.
Poznati su trgovinski atasei i predstavnici Priv-renih komora i njihovi zadaci.
Medjutim, Srbiji-Skupstini i Vladi je daleko
vaznije "umilostiviti" ministra-vladosece nego
bilo sta drugo. Zbog toga, ni rec se ne cu, na
"ideju"-zakon, slavnog nam ministra, pa zato
Srbija- jedina u svetu ima "ekonomske diplomate".
Medjutim, nije bitno, ni svojevremeno nismo
znali ( a kako bi) da svetu objasnimo "drustveno
vlasnistvo" ni LD (jeste, ali nije plata), pa, ...
Danas, verovatno nase diplomate niko i ne pita
o ministarstvima - zna se, neobjasnjivo.
S postovanjem,
S. Savic
[ P.S. Da, mladi knjizevnici (kasnije poznati),
visokog obrazovanja i govornih sposobnosti,
bili su u diplomatskim sluzbama, ali ne i
ambasadori (ko ce da procita sve do kraja)]
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 26 novembar 2009 15:12
Božo Bjelak
Zahvaljujem se na ozbiljnim i sadržajnim osvrtima. Žao mi je što ih je malo.To upućuje na zaključak da su Srbi oguglali.Nije im bitno da li Srbija i srpski narod imaju svoju diplomatiju i spoljnu politiku. Cijenjena Ala, sve što ste napisali, naslovi su za posebne tekstove. Dvije godine, iz broja u broj, u jednom nedeljniku, pisao sam o diplomatiji. Na jednoj mreži objavio sam više od trideset tekstova. Vi ste me podstakli da ponovim neke činjenice: Poznati književnici, prvo su bili diplomati, pa onda književnici, a ne neke tužne Basare U prvo inostranstvo su odlazili sa službenim pasošem, da uče zanat i usavrše jezike. Iako je Broz (srbofobičan) sa Čerčilom i dr., nanio velike probleme Srbiji,taj igrač je postavio nakon rata 1946. jedan broj antikomunista za ambasadore u glavnim evropskim i svetskim centrima: Leontića,Rakića,Simića,Smodlaku,Ninčića i dr.,kao i učesnike NOB-e, predratneintelektualce,Čvorovića,Đerđu,Matesa,Pavićevića,Oreščanina,Drndića,PurićaTopaloskog,Pirca, Petervovića i dr.,koji su govorili i po nekoliko jezika. Kada sam bio u mogućnosti da odlučujem,nisam se saglašavao da jezik bude jedini uslov za diplomatsku službu. Jezik je uslov svih uslova. Ne jedan, već više jezika.Znači, jezik je motika.Da li znate da upotrebljavate motiku, to je problem.Znam diplomatu koji je govorio 11 jezika, ali je iz DKP-a vraćen ili se sam vraćao prije kraja mandata.Bio je neupotrebljiv,inertan, nije umio da napiše telegram,a o analizi ili da vodi razgovor, da se i ne govori. Kučan,Tuđman,Gligorov,Izetbegović, uzeli su sve ranije diplomate, jer su znali jezike, poznavali su veliki broj svetskih diplomata i državnika,a znali su da su odani i patriote.Da, diplomata je jednako patriota, a ne Sorošovi stipendisti. Dama sa cvijetom u kosi izbacila je 240 profesionalaca.Svilaniović oko 350,zatim veliki Vuk, pa onda mali Vuk, šalje npr.St-a u Bern, a stranog držaavljanina (69) u UN. Da, domaće vaspitanje, lijepo ponašanje...u jednu riječ, potrebno je biti uljudan, u diplomatiji posebno.
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 26 novembar 2009 20:01
Ljubiša Spasojević
Vuk dlaku menja, ali ćud nikada.
Preporuke:
0
0
7 petak, 27 novembar 2009 00:21
Rado
"Rupa na saksiji" je samo delic cudnih desavanja u MSP u poslednjih nekoliko godina. Ekonomski (Dinkicevi) savetnici su povod da se o tome malo vise progovori u sred. javnog informisanja. Dijaspora je istrgnuta iz MSP i data SPO kao ministarstvo. Jeste, ima "amatera" u diplomatiji ali ima i profesionalaca koji su povuceni iz penzije i poslati u ambasadore. Jedni su "Loncici" (diplomate iz perioda pre devedesetih znaju ko su oni i ko ih je stvorio i zasto), a drugi spadaju u kategoriju "Gerijatrije"(preko 70 godina, izvuceni iz penzije i poslati za ambasadore). Za ambasadore su poslati i svojevremeno suspendovani (Milosevicevi kadrovi) koji zastupaju tezu da se EU raspada pa Srbija treba da se okrene nesvrstanima. Posebno pitanje je najnovija praksa MSP, aktivnost u formi "shatl diplomatije". Spoljna politika je uspesna samo ako doprinosi dobrobiti gradjana. Kako tu stoji nasa diplomatija i posebno MSP, odnosno nasa DKP?
Preporuke:
0
0
8 petak, 27 novembar 2009 11:42
thinking maize
Podsetio bih na jedan "biser" prvog predsednika obnovljene Demokratske stranke, a sada predsednika spoljnopolitičkog odbora Narodne Skupštine R Srbije, Dragoljuba Mićunovića. Naime, prilikom neke svađe u novoobnovljenoj DS, on je lakonski dodao:
"Ne svađajte, biće dovoljno ambasadorskih mesta za sve!" Komentar nepotreban.
Preporuke:
0
0
9 petak, 27 novembar 2009 12:17
Ala
@G-dinu B.Bjelaku
Sa zadovoljstvom citala Vase tekstove.
Nincicu je pomogla kci Olga,udata Humo,Titov prevodilac.
Nece biti efikasne diplomatije dok se ne ustroji MSP u efikasnu celinu i prekine postavljanje drzavnih sekretara,direktora i ambasadora po necasko-stricevskoj liniji.
Pojedini departmani samo statiraju i nisu podrska DKP-ima.Cesta smena rukovodilaca ne omogucava neophodni kontinuitet.

Nema pro-aktivne politike koja je imanentna savremenoj diplomatiji.
Jesmo i mali i siroti;i vojska nam je paradnog tipa;ugasla nam je namenska industrija,poljoprivreda zamire,monopolisti cvetaju,skole ne vaspitavaju decu,Sorosevi mediji tendenciozno ruze i srpski jezik i kulturu..Da nije toliko sviftovski crno,rado bih objavila par prevodilackih anegdota o MSP-u i "diplomatama" u poslednjih 30 godina:od sverca bele tehnike,do izuvanja pred gostima,otvaranja viskija dnevno,jezickih burleski....
Ipak,prevodioci su casni ljudi i to ostaje u njihovom krugu,vo vjeki vjekov.
Oni postuju svoju profesiju.
Preporuke:
0
0
10 utorak, 01 decembar 2009 18:25
zeljko
Pre par meseci se raspravljalo u Skupstini o privrednoj komori /ulozi,obaveznoj clnarini.../malo je bilo cudno zbog cega bi se neki ministar njome sa toliko zara bavio,pogotovo u vreme svog ntog mandata.Vreme je pokazalo da su predlozi o imenovanjima ekonomskih ambasadora ,istovetni sa onim koji su sirom sveta postavljali znacajne pojedince iz privrednog zivota u predstavnistva privrednih komora.I njih je kao i ove danas pratila svetla buducnost svih nas.
Kao i vise puta do sada g-din Dinkic je posle nip-a,akcija za sve..pokazao da je vrhunski ekspert majstor ,pa ce u sledecoj nekoj, novoj ili staroj vladi ponuditi specijalna znanja i sposobnosti kadrova sa svih strana sveta, rasporedjenih pre svega zbog svoje strucnosti,koja je kao njegova uostalom,sama po sebi dovoljna i o tome nema sta da se raspravlja.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 01 decembar 2009 19:42
Branka
Iako se ne salzem sa mnogim potezima ministra Dinkica, odluku o slanju ekonomskih diplomata u svet smatram dobrom. Na zalost, kao i u vezi mnogih drugih pitanja, svoje misljenje veoma rado iskazuju oni koji uopste ne poznaju temu. Da li, gospodo, znate da cemu sluzi ekonomska diplomatija. Da li znate da je ceo svet na prelazu u drugi milenijum reorganizovao diplomatiju i prilagodio je novim ekonomskim perocesima u svetu. Da li i dalje zelite da u dipomatskim predstavnistvima sede ljudi koji jesu u svojoj struci eksperti (mislim na prihologe, pesnike, lekare...), i koji sede i uzivaju sve pogodnosti ugodnog zivota, a da istovremeno nista ne cine za svoju zemlju. Pre nego sto iskazete svoje misljenje procitajte knjigu prof. dr. Miroslava Raicevica "Ekonomska diplomatija", pa cete shvatiti ulogu ekonomske diplomatije.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 01 decembar 2009 21:23
Annie '90
Postovani,

do sad sam u svome mladom, uzbudljivom zivotu, stigla zivjet, ucit i postojat- u Srbiji, Americi i Hrvatskoj.
Studiram medjunarodne odnose i diplomaciju na engleskom jeziku i zelela bih da postanem jedna od onih kojima tezim. Ali tada to pomisleci, zapadam u dilemu.
Ko je to zaista na sceni nase srbijansko/hrvatske dilplomatije na koga bih ja zelela da se ugledam? Ko su ti ljudi koji rade zajedno na proaktivnosti i progresu?
Kada dopustim sebi da zamislim svoju buducnost u diplomatiji, ne mogu izbeci a da ne pomislim kakvi ce to ljudi raditi sa mnom.
Nazalost, objektivno je jasno- misljenja ce nam se radikalno razlikovati.
Ja zelim napred. Ja zelim pravicno, u susret svetu, interakciji, globalizaciji i suradnji koja ce nas obogatiti na svim poljima.
Drugi zele samo diplomatske putovnice, mesto u mrezi privilegovanih i politicku zaledjinu.
Ne vidim sebe na Balkanu, ne dopustam sebi da postanem kao takvi.
I kako onda dopustiti promeni da se desi?
Dopustite druge, nove i iskrene.

Politika ce uvek biti kao covek realista, vodit ce poslove drzave. Diplomata slusa instrukcije ali ih oplemenjuje svojom prirodom.
Zelim ljude koji nece raditi dobro samo za drzavu, vec ce raditi dobro za nas, te za njih i za one sto ce tek doci. Zelim one od kojih se necu stidjeti.


Diplomacija nije privilegija elite. Diplomacija znaci- suradnja. Diplomacijom se povezujemo.
Diplomacija nije politika. Diplomacija je vestina proakcije.

Hoce li iko od nasih diplomata ikada shvatiti kakvu plemenitu silu moze primeniti?
Uskoro, nadam se.
I dalje se nadam.

Uzivala sam citajuci Vas clanak,
i radovah se sto se cita. Svet to treba cuti.
Sve najbolje.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner